Jak dobrać rozmiar stanika - zdjęcie z salonu Dopasowana

Jak dopasować rozmiar biustonosza?

Czas czytania: 6 minuty

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet w każdym wieku. Wbrew pozorom, dobranie właściwego biustonosza może nie być taką prostą sprawą. Marzy Ci się nowy i właściwie dobrany biustonosz? W takim razie jesteś w dobrym miejscu! Na początek warto zapoznać się z kilkoma aspektami doboru biustonosza. Postaram się dziś przybliżyć kilka najważniejszych zasad! Właściwy rozmiar stanika to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Dobrze dopasowany, wygodny biustonosz jest w stanie poprawić wygląd piersi oraz zapobiegać takim problemom jak bóle ramion, nieestetyczne odciski i otarcia, a nawet zapobiegać bólom kręgosłupa! A na tym na pewno Ci zależy.

Jak dopasować stanik? Rozmiary biustonoszy.

W dużym skrócie, aby dopasować wygodny biustonosz, należy po prostu wybrać właściwy rozmiar. I na tym chyba kończy się lista „oczywistych oczywistości”. Nie wiesz jak to zrobić
i masz wrażenie, że do tej pory dobierałaś staniki „na chybił trafił”? Spokojnie!
Wystarczy poznać kilka podstawowych informacji, aby cała technika brafittingu, czyli sztuki dopasowania biustonoszy (ang. „bra” – biustonosz, „fitting” – dopasowanie) przestała przerażać!

Przede wszystkim, w rozmiarze każdego stanika znajdziemy liczbę i literę. W zależności od stylu stosowanej rozmiarówki, może to być rozmiar 70C, 75G, 80B lub 34A, 30G. W niektórych popularnych „sieciówkach” znaleźć można biustonosze w rozmiarach określanych podobnie, jak rozmiary odzieży (np. 34, 38, XS, M, XL). Takich staników lepiej jednak unikaj, gdyż ich właściwe dopasowanie może się okazać bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Myślę też, że od staników w takiej rozmiarówce nie możesz oczekiwać profesjonalnej konstrukcji.

Jak dobrać właściwy  rozmiar obwodu pod biustem?

Jak sama pewnie kojarzysz, pierwsza wartość w rozmiarze biustonosza, czyli liczba, oznacza rozmiar pod biustem. Litera z kolei oznacza miseczkę. Twój brafitting powinien rozpocząć się od określenia rozmiaru pod piersiami. Aby go określić, należy miarą krawiecką zmierzyć swój obwód tuż pod biustem. Ważne, aby pomiar dokonać stosunkowo ciasno. Nie należy z tym przesadzić, ale pewne jest jedno – miarka krawiecka powinna okalać Cię odpowiednio mocno. Po odczytaniu wartości z pomiaru należy ją… zaniżyć! Tak! Jeśli wyszło Ci, ze Twój obwód pod biustem wynosi 82 cm, to rozmiar Twojego biustonosza powinien wynosić co najwyżej 80. Dlaczego? Pamiętaj, że miarka krawiecka jest sztywna, a biustonosz wykonany jest z materiałów, które pracują na Twoim ciele!

Dlaczego poprawnie dokonany pomiar pod biustem jest tak ważny? To od jego właściwego dopasowania będzie zależało to, czy stanik będzie właściwie i stabilnie „leżał”. A nie trzeba chyba tłumaczyć, że biustonosz utrzymany w stabilnej i wygodnej dla Ciebie pozycji to klucz do sukcesu? Jeśli biustonosz kiedykolwiek niekomfortowo Cię uciskał lub irytująco zmieniał pozycję na Twoim ciele, to oznacza, że był źle dobrany. Tak nie musi i nie powinno być! Dobrze dobrany biustonosz to biustonosz, w którym odczuwasz pełen komfort!

Pamiętaj, że każde ciało jest inne, stąd nie sugeruj się nigdy wymiarami swoich koleżanek! To jeden z największych błędów, jakie popełniają kobiety! Zawsze dokładnie zmierz siebie i zaufaj swoim odczuciom w trakcie mierzenia róznych rozmiarów.

Jak dobrać rozmiar miseczki?

Jeśli znasz już swój rozmiar pod biustem, możemy przejść do określenia miseczki. I tutaj uwaga! Nie ma jednej uniwersalnej miseczki – ta zawsze dopasowana jest do obwodu pod biustem. W końcu piersi mają różne kształty! Przykładowo, rozmiar 65B i 85B niewiele będą miały ze sobą wspólnego! Duże rozmiary biustonoszy wcale nie muszą mieć „dalekiej” literki! Do tej pory słyszałaś, że im większe piersi tym większa miseczka? Zapomnij o tej zasadzie, a Twój biust będzie Ci wdzięczny!

Jak zatem określić właściwie miseczkę? Należy zmierzyć się w biuście (tym razem luźno, bez ściskania) i odczytać pomiar z miary krawieckiej. Jeśli mamy do czynienia z dużym lub opadającym biustem to wówczas pomiaru można dokonać w miękkim staniku. Gdy już wiesz, jaki jest Twój obwód w biuście to nie pozostaje nic innego, jak odczytać właściwy rozmiar z tabeli.

Problem tylko w tym, że rozmiarówki są różne, tak jak i same tabele rozmiarów! Każda z nas na ten problem doskonale i dotyczyć on może każdego elementu garderoby. Dlatego pamiętaj o zasadzie: rozmiar biustonosza nie jest dany raz i na zawsze. Być może każdy Twój model będzie posiadał inny rozmiar. To bardzo prawdopodobny scenariusz!

Co zatem robić? Najlepiej, sprawdzić tabelę samego producenta danego modelu – wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie ona dość dobrze odzwierciedlała rzeczywistość. A następnie… trzeba po prostu przymierzyć stanik na sobie! Różni producenci stosują różne rozmiarówki, a same piersi także mają odmienne kształty! Dlatego zawsze warto przymierzyć kilka sąsiednich rozmiarów. W ten sposób najlepiej sprawdzisz czy Ty i dany biustonosz jesteście dla siebie stworzeni.

Jak leży dobrze dobrany stanik?

Dobrze dobrany biustonosz to przede wszystkim wygodny biustonosz. Po zapięciu na ostatnią haftkę powinien stabilnie przylegać do ciała. Nie może ani sprawiać Ci dyskomfortu (a tym bardziej utrudniać oddychania), ani być zbyt luźnym. To już wiesz! Pamiętaj, że materiał z czasem się rozciąga.

Jeśli chodzi o miseczkę to powinna ona mieścić całą pierś, a pierś znowu – powinna wypełniać miseczkę. Ważne jest także, aby fiszbiny okalały całą pierś z boku – nie mogą kończyć się ani w połowie piersi (będą wżynały się wówczas w Twoje ciało, a to jest nie tylko bolesne, ale nawet może prowadzić do stanów zapalnych piersi!), ani przy łopatkach – wówczas Twój biust nie będzie właściwie podtrzymywany.

W przypadku dużych rozmiarów biustonoszy jest to istotna kwestia, która będzie rzutowała na komforcie i wyglądzie piersi. Odczuwasz bóle pleców, ramiączka wżynają Ci się w ciało i masz wrażenie, że Twój stanik daje jedynie pewien efekt wizualny? W takim razie leć na poszukiwania nowego! A jeśli dobierzesz go dobrze to szybko odkryjesz nowy komfort życia. Jeśli sama nie masz pewności, czy dany stanik leży dobrze, nie bój się skorzystać z profesjonalnych porad! Prawdziwa braffiterka z pewnością Ci pomoże rozwikłać wszelkie wątpliwości.

Masz mniejsze piersi i wydaje Ci się, że dobrze dopasowany stanik nie jest Ci potrzebny? O ile nie nosisz za małych miseczek lub za wąskich fiszbin to pewnie jedyne co Ci grozi to utrata jędrności piersi. Jednak pamiętaj, że tak samo jako dbasz o komfortowe ubranie (nie nosisz przecież za małych spodni czy butów) zadbaj proszę o wygodny biustonosz dla swoich piersi.

Największe błędy w doborze stanika

Jakie są największe grzechy w dobrze biustonosza? Przede wszystkim, jest to nieustępliwe sugerowanie się rozmiarem miseczki. Znasz może to powiedzenie, że co najmniej połowa kobiet twierdzi, iż nosi rozmiar 75B? Tak jak wspomniałam, wielkość miseczki zależy od obwodu pod biustem (jest do niej dopasowana). Szczupła dziewczyna może mieć nawet miseczkę „G”, podczas, gdy jej bardziej biuściasta koleżanka będzie nosić miseczkę „C”. W świecie braffitingu nikogo to nie dziwi!

Jednym z największych błędów jest noszenie zbyt luźnego obwodu biustonosza. Kobiety, w obawie przed brakiem wygody, wybierają staniki o luźniejszym obwodzie. A to już sprawia, że piersi nie są właściwie podtrzymywane. Z czasem noszenie takiego biustonosza stanie się bardzo niewygodne. Czy również obawiałaś się stanika, który „mocno Cię ściskał”?

Kolejnym „grzechem głównym” jest niewłaściwe dobranie rozmiaru miseczki. Jeśli  ta będzie za mała, to ściśnięty biust będzie się z niej „wylewał”. A to ani estetyczne, ani zdrowe! Kiedy stanik jest za mały? A wtedy, gdy po jego założeniu pojawiają się „bułki”, czyli uwypuklenia piersi. Mogą one objawiać się nad górną granicą biustonosza lub w okolicach pachy. W dobrze dobranym staniku takie coś nie ma prawa zaistnieć! Pamiętaj, że każde długotrwałe (stanik nosisz w końcu cały dzień!) wżynanie, ściskanie piersi może nawet doprowadzić do stanów zapalnych. Dbaj o siebie – zasługujesz na to.

Oczywiście, należy unikać także drugiej skrajności. Miseczka nie może być także za duża – wówczas w ogóle nie będzie spełniała swojej roli podtrzymującej piersi. A dobrze podtrzymane piersi to zdrowe i piękne piersi!

Stanik stanikowi nierówny

To o czym powyżej napisałam, to są tylko zasady ogólne. Znajomość zasad i tego, jak wymierzać biustonosz, to tylko podpowiedź, mająca ułatwić wybór odpowiedniego stanika. Najistotniejsze będzie tak naprawdę przymierzanie.

Pamiętaj, że istnieją różne rodzaje biustonoszy, w zależności od jego stylu, funkcji i przeznaczenia. Są staniki codzienne, są staniki do kreacji wieczorowych, a także „biustonosze do zadań specjalnych”, czyli te zakładane chociażby na treningi sportowe. Wybór właściwego rozmiaru będzie zatem zależał nie tylko od Twoich wymiarów pod biustem, w biuście oraz kształcie Twoich piersi, ale także od tego, jaki krój i jaką funkcję dany model stanika powinien spełniać!

A zatem, wybierając stanik sportowy nie przyjmuj od razu, że jego rozmiar będzie taki sam, jak „stanika codziennego”. Oczywiście, dobrze dobrany biustonosz tradycyjny może stanowić jakiś punkt wyjścia, ale znów – mierzenie może okazać się niezbędne.

Dobrze dobrany  stanik będzie chronił Twoje piersi i zwiększał komfort podczas treningu. Pamiętaj, że każdy szanujący się  salon bielizny, posiada staniki sportowe z prawdziwego zdarzenia. I to zarówno małe, jak i duże rozmiary biustonoszy!

Zawodowa braffiterka pomoże dopasować Ci każdy rodzaj biustonosza tak, abyś mogła wyglądać jak milion dolarów.

Dlaczego warto postawić na profesjonalny salon bielizny?

Dlaczego warto choć raz wybrać się do profesjonalnego salonu bielizny? Po pierwsze, znajdziesz tam zupełnie inne produkty niż w popularnych sklepach odzieżowych. Cały asortyment w sklepach z bielizną jest dobierany tak, aby spełniać najwyższe standardy jakości i oczekiwania KAŻDEJ klientki! Musi też być odpowiednio szeroki, bo przecież każda kobieta jest inna.

Biustonosz dobrej jakości to produkt, który będzie bardziej trwały, wygodniejszy i wykonany zgodnie ze sztuką! Czy miałaś kiedyś tani stanik, z którego po miesiącu zaczęły wystawać kłujące fiszbiny? Postaw na jakość, a zapomnisz o tym koszmarze!

Kolejnym plusem profesjonalnych salonów z bielizną jest… profesjonalna obsługa! Braffiterka nie tylko zna się na sztuce dopasowywania biustonoszy, ale także zna cały asortyment danego sklepu. A zatem wie, czym różnią się poszczególne modele i szybko może Ci dobrać ten właściwy rozmiar. Czasem różnice potrafią wystąpić pomiędzy różnymi kolorami tego samego modelu. Pomoc braffiterki to duża wygoda, oszczędność czasu i pewność, że zainwestujesz w odpowiedni i wygodny biustonosz, który będzie Ci szczęśliwie służył.

Utarło się nieszczęśliwe przekonanie, że braffitng i profesjonalne salony bielizny są przede wszystkim dla Pań noszących większe rozmiary biustonoszy. Czy sama masz mniejsze piersi i omijałaś sklepy z bielizną, bo przecież „mały biust nie musi być tak dobrze podtrzymywany”? Nic bardziej mylnego! Zarówno w przypadku małych, jak i dużych piersi, dobór jakościowego i pasującego stanika jest tak samo istotny. Każda z Pań – niezależnie od kształtu i wielkości piersi – może wyjść z salonu zadowolona lub nawet – pozytywnie zaskoczona!

Pozostaw komentarz