Jak prać biustonosze? Ręcznie czy w pralce?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak wyglądają tajniki prawidłowego dbania o bieliznę?
Czy wiesz, jak prać biustonosze by w świetnym stanie służyły Ci przez długi czas?
A może chciałabyś się dowiedzieć, jak prawidłowo przechowywać biustonosze, by nie zagniatały się miseczki?
Jeśli tak, ten post jest zdecydowanie dla Ciebie!
Zacznijmy od prania, które zawsze budzi konstrowersje.
PRANIE – może być ręczne, albo zarezerwowane dla pralki. O ile w przypadku ubrań, pralka nie powinna robić większej krzywdy, tak w kwestii bielizny, a szczególnie staników, może być ona przysłowiowym gwoździem do trumny. Wszystko przez produkty, których używamy do płukania, oraz przez sam bęben pralki, o który wszelkie materiały się po prostu 'obijają’ i ocierają. Płyn do płukania jest destrukcyjny dla wszelkich elastycznych elementów biustonoszy. Delikatne koronki, czy obwody dopasowujące się do naszego ciała, tracą na jakości i elastyczności stając się sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Miski stanikowe dzięki nieodpowiedniemu praniu, nabywają różnych wybrzuszeń i zagięć, co niestetycznie zmienia nam w odbiorze kształt piersi.
Poniżej przedstawiam porównanie stanika nowego, z tym pranym w pralce, króty był użytkowany tylko 6 miesięcy Wszelkie wystające gumeczki, czy powyrywane haftki, w dużej mierze są winą nieodpowiedniej pielęgnacji.
Pranie biustonoszy w pralce jest z pewnością prostsze, jednak może odbyć się kosztem wyglądu stanika. Czasami też powstają uszkodzenia mechaniczne, które ciężko reklamować u producenta.
Zamiast tego przedstawiam kilka trików, jak sprawić, by prane staniki zachowały swój wygląd i jakość :
– pierzemy staniki po jednym użyciu, dzięki temu nie dajemy zanieczyszczeniom pola do popisu i czasu, przez który mogłyby głębiej wedrzeć się w delikatny materiał . W inetrencie są różne rady dotyczące częstotliwości prania, ale zaufaj mi stanik prany po każdym założeniu, lub góra po co drugim będzie miał piękne kolory i miękkie materiały bardzo długo,
– do prania koniecznie zapinamy obwody (!) pozwoli to uniknąć powyrywanych haftek i jakichkolwiek zaciągnięć, które mogłyby powstać na skutek zaczepienia haftki o materiał ,
– nowe staniki pierzemy oddzielnie, by sprawdzić, czy nie farbują,
– pranie dzielimy kolorami – pozwoli nam to utrzymać świeżość barw
– w kwestii temperatury, sugerujemy się informacjami podanymi na metce – jednak najczęściej jest to ok 30°/40°
– najważniejsze : pierzemy RĘCZNIE i bez użycia płynu do płukania!
Aby pranie bielizny stało się bardziej komfortowe, producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klienteli i proponują kilka rozwiązań, ułatwiających pielęgnację bielizny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, dobrnij do końca artykułu!
Kolejny etap – SUSZENIE.
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy forma, w jakiej suszysz biustonosze, może mieć wpływ na jego późniejszy kształt?
Otóż..może i z pewnością ma, dlatego tak ważne jest odpowiednie 'wymodelowanie’ miski na suszarce. Na nic zdadzą się próby 'naprawienia’ bielizny już po wysuszeniu. Dlatego, jeśli zależy Ci na zachowaniu właściwego kształtu miseczek, powinnaś odpowiednio zadbać, by Twoje staniki nie wisiały, a leżąc na suszarce odpowiednio odwzorowywały realny kształt misek. Dotyczy to przede wszystkim staników usztywnianych, te miękkie nie są tak podatne, jeśli chodzi o deformacje.
Pamiętaj też, aby nie suszyć bielizny na słońcu, pozwoli to zachować intensywność kolorów i uchroni ją przed wyblaknięciem.
Poniżej przedstawiamy prawidłowe ułożenie staników na suszarce.
Etap ostatni – PRZECHOWYWANIE.
To chyba najmniej istotna ze wszystkich wymienionych dzisiaj kwestii. Ma ona znaczenie jedynie w przypadku misek modelowanych termicznie, które podatne są na różne zagniecenia. Takie staniki powinno się przechowywać układając jeden za drugim. Należy wystrzegać się 'wyginania’ misek, by złożyć stanik na pół. Dzięki temu zachowany odpowiedni kształt biustonosza.
Poniżej możesz zobaczyć kolejno prawidłowy i nieprawidłowy sposób przechowywania staników.
POLECAJKI
Na samym poczatku tekstu wspomniałam o alternatywach związanych z praniem, które proponują nam producenci.
Mowa o ekologicznym płynie do prania marki SOAK.
Produkt ten jest fenomenalną opcją dla osób, które chcą zadbać o swoją bieliznę, jednak pranie ręczne sprawia im dyskomfort.
Zużycie jednej łyżeczki (od herbaty) płynu na 5 litrów wody pozwoli nam uporać się z praniem.
Bieliznę należy namoczyć w miksturze i zostawić na 20 min. Wszelkie zanieczyszczenia same się wywabią, pozostaje nam tylko pozbyć się nadmiaru wody i rozwiesić bieliznę na suszarce. Płukanie nie jest konieczne, jednak jeśli komuś przeszkadza delikatny zapach, można pranie przepłukać w czystej wodzie.
Pamiętaj, że pranie w płynie jest odświeżeniem bielizny po każdorazowym założeniu biustonosza. Jeżeli Twój stanik jest mocno przybrudzony albo nosi ślady po antyperspirancie to Soak może sobie nie poradzić.
Soak jest produktem ekologicznym, dlatego nie nadaje się do używania w pralce. Jednocześnie jest też bardzo wydajny i można go sobie dawkować w zależności od ilości wody, jaką chcemy zużyć na pranie. Dostępny w różnych pojemnościach i wariantach zapachowych.
Na dzisiaj to tyle, mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości dotyczące pielęgnacji bielizny.
Jednak jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało, na pewno pomogę!
Mam pytanie o pranie ręczne. Jak prać usztywnine miseczki, chyba nie przz wygniatanie. Proszę o pomoc.
Ivona najlepiej namoczyć prane staniki z usztywnianymi miseczkami na ok 30 minut w wodzie z płynem do prania ręcznego. Moczenie daje rewelacyjne efekty. Następnie można trochę delikatnie pougniatać (podotykać miski) przepłukać i koniec. Jeżeli takie pranie nie daje rady to można w newralgicznych miejscach przetrzeć miękka mikrofirbrą, żeby zadziałać mechanicznie na brud. Ważne jest aby prać biustonosze po 1-2 założeniach maksymalnie wtedy takie pranie będzie szybkie i przyjemne bo będzie odświeżeniem. Jeżeli używasz mocnych antyperpirantów to wtedy jest dużo trudniejsza sprawa.