Biustonosze do karmienia

Ciąża i karmienie to czas, kiedy masz specjalne oczekiwania względem bielizny. Ubrania muszą być szczególnie wygodne, bielizna miękka, nieuciskająca i oddychająca, dająca poczucie komfortu i bezpieczna dla zdrowia. Jednocześnie nie ma powodu, abyśmy rezygnowały z pięknego wyglądu – także w tym szczególnym okresie powinnyśmy czuć się atrakcyjne.
Wygoda młodej mamy w dużej mierze zależy od wyboru odpowiedniego biustonosza. Jaki biustonosz do karmienia wybrać? Czym się kierować dokonując zakupu? Czy stanik do karmienia może być równie ładny, jak bielizna ubierana poza okresem laktacji?

Czym charakteryzuje się biustonosz do karmienia?

Biustonosz do karmienia to jedna z innowacji, których celem jest zapewnienie jak największej wygody młodej mamie. W przeciwieństwie do klasycznych staników, jest on skonstruowany w ten sposób, by zapewniać swobodny dostęp do piersi. Dzięki temu karmienie jest wygodne i dyskretne, możesz więc zająć się niemowlęciem również w miejscach publicznych, bez obaw o swoją intymność.
Istnieje kilka rodzajów staników do karmienia piersią. Najpopularniejszy z nich to model z zapięciami na ramiączkach. Po odpięciu jednego z nich zyskujesz swobodny dostęp do piersi. Gdy maluszek skończy ssać, możesz szybko i łatwo ponownie przypiąć ramiączko, ponieważ jest ono zamocowane do podstawy miseczki, dzięki czemu nie ucieka do góry i nie zsuwa się.
Inne rozwiązanie to stanik do karmienia z odpinaną częścią miseczki. W tym przypadku nie odczepiasz ramiączek, ale odsłaniasz samą pierś. Taki biustonosz stanowi idealne rozwiązanie dla aktywnej mamy, która spędza wiele czasu z maluchem poza domem i często karmi go w miejscach publicznych – restauracji, parku czy galerii handlowej. Odpinana miseczka stanowi wyjątkowo dyskretny sposób na zaopiekowanie się niemowlęciem.
Istnieją również miękkie staniki do karmienia, z których pierś można bardzo łatwo wysunąć a następnie schować ją, gdy maluszek będzie już najedzony. Te modele szczególnie dobrze sprawdzają się w domu, dają bowiem maksimum komfortu zarówno mamie, jak i dziecku.

Biustonosz do karmienia – usztywniany czy nie?

Wybór usztywnianego lub nieusztywnianego stanika do karmienia zależy głównie od twoich preferencji. Powinnaś czuć się pięknie i komfortowo, dlatego też warto zaopatrzyć się w kilka modeli. Biustonosz do karmienia usztywniany stanowi dobre zabezpieczenie i podtrzymanie piersi, może być więc ubierany na wszystkie okazje – także do pracy, jeśli korzystasz z przysługującej ci przerwy na nakarmienie malucha w trakcie dniówki. Nieusztywniany biustonosz bez fiszbin do karmienia da ci z kolei wyjątkowe poczucie komfortu, jest bowiem bardzo delikatny dla piersi, szczególnie wrażliwych w tym szczególnym okresie.

Na co zwrócić uwagę kupując biustonosz do karmienia?

Aby przygotować się do macierzyństwa, biustonosz do karmienia najlepiej kupić jeszcze przed narodzinami malucha. Nie rób tego jednak zbyt wcześnie – najlepszym terminem jest końcówka ciąży, kiedy twoje piersi zdążą już urosnąć. Weź pod uwagę, że laktacja dodatkowo je powiększy – wybierz więc stanik większy o jeden rozmiar od tego, który aktualnie na ciebie pasuje. Zmianie może ulec również obwód pod biustem, dlatego najlepiej wybrać model z regulowanym pasem.
W pierwsze dni laktacji postaw na komfort – dobrze sprawdzi się biustonosz do karmienia nieusztywniany bez fiszbin, znacznie swobodniej dopasowujący się do powiększającego się biustu. Pamiętaj, że na początku piersi będą rosnąć – piękny biustonosz do karmienia usztywniany lub stanik do karmienia nieusztywniany z fiszbinami najlepiej jest kupić wtedy, gdy laktacja będzie już ustabilizowana.
Każdy biustonosz dla karmiącej mamy powinien być elastyczny, dzięki czemu nie odkształci się podczas wielokrotnego odginania. Musi on również posiadać miejsce na wkładki laktacyjne, które pozwolą uniknąć dyskomfortu związanego z niekontrolowanym wyciekiem mleka.